Klinkerová věž v Antverpách Původní design obytné budovy z bílých cihel
Původní design obytné budovy z bílých cihel přinesl do přímořské čtvrti Antverpy spoustu svěžesti. Moderní a zajímavá fasáda budovy rozjasnila oblast a stala se její nedílnou součástí
V bezprostřední blízkosti přístavu v Antverpách postavili AWG Architecten obytný dům nazvaný Světelnou Věží. Na 22 podlažích je celkem 147 apartmánů. Apartmány mají úzká a vysoká okna, která v elegantně tvarované světlé fasádě z klinkeru poskytují úžasný výhled na přístav a město.
Výjimečná poloha
Antverpy mají po Rotterdamu druhý největší kontejnerový přístav v Evropě. Historická oblast přístavu po přemístění přístavních zařízení na sever zůstala zanedbaná a opomíjena. Mezitím, podél starého přístavního mola, vznikla moderní kancelářská a obytná čtvrť. Výstavba nové nemocnice, jachtového přístavu a dvou vysokých škol je plánována na sousedním pozemku. Důležitým a charakteristickým městským akcentem jsou projekty vysokých budov. Vedle Světelné věže jsou mezi nimi: Parková věž, Londýnská věž a Hvězda půlnoci. Objekty společně vytváří jedinečné obrysy na pozadí oblohy, které je nejlépe vidět na křižovatce Norderlaan a Londenstraat.
Zajímavé akcenty
Světelná věž vysoká 70 metrů se vyznačuje světelnou, klinkerovou fasádou s úzkými a vysokými okny. Zajímavým akcentem je dvoupodlažní mezanino se sklepními prostory a zděnými sloupy ve tvaru arkád. Zajímavé řešení lze nalézt také v prostorách dvou horních pater s apartmány typu Penthouse. Když se blížíte k budově, jsou zde stále více viditelné vystupující východní a západní terasy a lodžie, které svým umístěním zvýrazňují živý charakter celé fasády. AWG Architecten je jednou z nejvýznamnějších projekčních kanceláří v Belgii. Architektům se nedávno podařilo změnit obraz komplexu se stejným názvem Světelná věž patřící firmě Philips v Eindhovenu. Jeho lesklá bílá fasáda je jedním z nejdůležitějších příkladů klasického modernismu v Nizozemí. - V Antverpách jsme chtěli dosáhnout stejného efektu - vysvětlují architekti, čímž vysvětlují stejné jméno nové budovy.
Drahocenný klinker
Vedoucím nápadem v návrhu Světelné věže bylo vytvořit univerzální prostorový koncept s flexibilní horizontální projekcí, aby mohla být budova kdykoliv přizpůsobena měnícím se požadavkům. - Fasáda účinně skrývá funkční charakter interiéru budovy. Pouze vyčnívající terasy a lodžie odhalují použití objektu jako obytné budovy - zdůrazňují architekti. Rozhodnutí o použití bílého keramického klinkeru se yrodilo během procesu návrhu. - Pro konstrukci budovy charakterizované pevností, soudržností a charakteristickým jednotným stavebním tělesem jsme se rozhodli z důvodů estetických, praktických, ale také finančních, pro bílý keramický klinker Röben – informují architekti. Ideálním konceptem byl perleťově bílý klinker Oslo v nejběžnějším formátu NF (240x115x71mm). Lesklé bílé cihly přesvědčily návrháře nejen jejich hladkým a rovnoměrným povrchem, ale také díky záruce nepatrného nasákávání vody - pod 2% a odolnost proti prachu a výfukovým plynům. Tyto jedinečné vlastnosti materiálu jsou dosaženy vypálením jílu při velmi vysokých teplotách – až do popraskání,, takže částice nečistot nemohou proniknout hluboko do cihel. Proto blízkost důležitého dopravního uzlu pro město nepředstavuje ohrožení budovy: spaliny nemohou způsobit trvalé poškození bílé cihlové fasády.
Neobvyklá fasáda
Kvůli velké ploše oken nejsou zděné povrchy dominantním akcentem. Vertikální úseky byly vytvořeny převázáním a světlými spárami. Ve středu bylo rozhodnuto umístit jednotlivé cihly mírně vyčnívající a překrývající se nad sebou. Tímto způsobem bylo možné navázat na celou fasádu, pokračující vertikálním charakterem mezaninových věží ve tvaru arkád. V horizontálních okenních oblastech byl klinker použit svisle, aby se dosáhlo dojmu kontrastních fasád. - Pro tento účel jsme nepoužívali speciální prefabrikované stavební prvky. Okenní překlady byly klasicky vyráběny pomocí ocelových nosníků - vysvětlují architekti.