Campus szkolny w Capellen, Luksemburg
Dla Jima Clemesa, założyciela firmy Atelier d’Architecture w luksemburskim Esch, wybór klinkieru jako podstawowego materiału budowlanego na kampus szkolny w Capellen był oczywisty, choć wynikał z kilku powodów. Przede wszystkim wykorzystanie cegły uzasadniała historia miejsca budowy, którędy niegdyś przebiegła rzymska droga.
Poblíž tohoto místa byly nalezeny historické pece, kde se produkovaly hliněné výrobky jako například cihly. Clemes chtěl tento fakt zahrnout do svého projektu. Kromě toho se ukázalo, že celý projekt může být ještě více užitečný, než se předpokládalo: – Cihla je nejlepší věc v případě budov, které přírodním způsobem stárnou. Vezmeme-li v potaz, že škola, která byla využívána mnoho let přirozeně stárla a toho já jsem právě využil. Obyčejná omítka totiž nikdy nebude dosahovat estetické kvality jakou nabízejí cihly: zdůvodňuje svoje rozhodnutí architekt.
Projektant rovněž poukazuje na ekologii, která měla stejně velký význam při výběru materiálu na budovu kampusu: Nejsem velkým zastáncem termoizolačních systémů, protože při rekonstrukci objektu vytvářejí spoustu problémů. Nikdo také neví, jak se budou chovat během dlouhodobého využití. Cihla je materiál, vedle kterého jsem vyrůstal a který jsem dlouhá léta zkoumal. Díky tomu vím, jak stárne a jaký má vliv na naši náladu. Cihla umožňuje vytvořit něco, co bude později možné bez problémů zbourat a poslouží tak dalším generacím.
Důkladně promyšlený výběr materiálu byl také spojený s výběrem ideálního tvaru a barvy podle druhu projektu. Jedním z jeho koncepčních záměrů bylo udržet kampus v městském stylu. Jim Clemes tu poukazuje na velice vážný aktuální urbanistický problém: vesnice se mění na malé městečka, tak aby se v budoucnu mohly dostat do centra města.
Architekt se rozhodl pro jedinečnou strukturu a barvu fasády. Její povrch vypadá jako by byl vytesaný ze skály. Ukázalo se totiž, že vzniklo spojení různých šedých odstínů cihlového obkladu s drsnou strukturou. Zakázku na výrobu keramických cihlových obkladů dostala firma Röben v rámci programu BRICK-DESIGN® díky tomu, že se naskytla možnost spustit kreativní proces a individuální nápad architekta. Na potřeby školního campusu v Capellen bylo vyrobeno několik kusů cihlových obkladů v několika přírodních šedých odstínech. Pečlivě vybraná hlína s velice nízkým obsahem železa umožnila získat během vypalování čistou bílou barvu s přísadou šamotu, delikátně zabarvujících minerálů a rovněž důležitý se stal také samotný proces vypalování při teplotě 1230 °C, kde vznikají různě nasycené šedo barevné odstíny.
Takto vybraný cihlový obklad dělá z fasády monochromatický skvost a zároveň vytváří dojem pohybu, který oživuje a potvrzuje tak slova autora projektu: Barva fasády se spojuje s městkou architekturou a budova je podle této definice druh „setrvačníku „které dodává energii dalšímu rozvoji města. Shrnuje architekt
Zdroj (citáty):
Röben Bauwelt Speciál, č. 2, leden 2013