Svět Techniky v Ostravě Minulost ve spojení s budoucností
Dolní oblast Vítkovice, dříve spojená s charakteristicky průmyslovou oblastí, pochází z první poloviny 19. století. Byla opuštěna po ukončení výroby v roce 1998. Od té doby prošla rozsáhlou obnovou, která se stala hlavním bodem unikátního projektu s názvem Svět Techniky.
Cenná oblast
Celá oblast díky své jedinečné povaze byla v roce 2002 prohlášena za národní kulturní památku a o šest let později byla průmyslová oblast zařazena do seznamu evropského kulturního dědictví. Až do nedávné doby byla zcela opuštěná, v posledních letech prošla významnými změnami a získala svou dávnou krásu. Investorům záleželo na tom, aby nedošlo k odstranění, zničení a přeměně perly ostravského průmyslu v muzeum, které bude navštěvováno pouze pasivně. Současné a budoucí generace mohou aktivně využívat velké průmyslové dědictví města. Dolní oblast Vítkovic se tak stala nespornou kulturní částí centra města a atraktivním místem pro trávení volného času.
Čas změny
Revitalizace se vztahuje na tři hlavní budovy: Velká pec č.1 se změnila na VP1, plynojem na multifunkční halu Gongu a VI energetické ústředí na Malý svět techniky U6. V roce 2014 se k těmto zařízením připojila nová budova Velkého Světa techniky - Centrum pro vědu a techniku, kterou navrhl známý český architekt Josef Pleskot. Mottem poslední atrakce zaměřené na popularizaci vědy a techniky je "Interaktivní a zábavná". Za účelem podpory školních aktivit v oblasti vzdělávání a zábavy byl vytvořen zajímavý projekt. Je důležité, aby byl nově vytvořený projekt k dispozici nejen pro školy a školky, ale i pro širokou veřejnost.
Tradice a modernost
Projekt Pleskota využívá kouzlo a symboliku místa kde se nachází jedinečným způsobem. Budova má nezapomenutelný tvar rovnoměrného trojúhelníku s pravým úhlem a zasklenou fasádu v délce 125 m a výšce 12,5 m. Skládá se ze 150 zrcadel, které spolu váží 115 tun. Celá struktura je ovlivněna dvěma hlavními materiály, ze kterých byl proveden projekt: reflexní skla a klasicky pálená klinkerová cihla Adelaide firmy Roben v ostře burgundovém odstínu, které bylo pro stavbu použito 96 tisíc kusů nebo asi 2 tisíce kusů m2. Celá budova se skleněnou fasádou v sobě odráží většinu průmyslové oblasti Dolních Vítkovic, což vytváří absolutně jedinečnou kombinaci, která odlišuje Svět Techniky od jiných takových center v Evropě. Architekt Josef Pleskot, autor koncepce projektu revitalizace starých průmyslových oblastí v Ostravě, získal během každoročního stavebního veletrhu FOR ARCH v Praze ocenění "Architekt Roku".
Něco pro každého
Rozloha 14 tis m2 objektu, dohromady pět podlaží, z nichž tři jsou k dispozici uživatelům. Stálá nabídka zahrnuje výstavy: Věda světa, Svět civilizace, Svět přírody a dětí světa a jedna krátkodobá expozice pro současné výstavy. Budova zahrnuje: přednáškové sály, výstavy, učebny, laboratoře, kanceláře, šatny, recepce a dokonce i kino pro 200 diváků. V blízkosti kina a tzv. prostor přehlídky se nachází hlediště pro 100 lidí, ve kterém mohou probíhat interaktivní hry, zážitky a experimenty.