Zdění plotu z klinkeru krok za krokem
Plot z prken nebo drátěného pletiva není optimálním řešením pro zařízení prostoru kolem domu. Když je výstavba budovy dokončena a investoři zachycují finanční dech, stojí za to přemýšlet o velkolepém cihelném plotu.
Plot z cihel nejenže zajistí větší bezpečnost, ale bude také estetickým doplňkem nemovitosti. Použití klinkeru je další zárukou trvanlivosti, protože se jedná o málo nasákavý materiál a je odolný proti velmi nepříznivých povětrnostních podmínkám, jako je mráz nebo déšť. Plot z klinkeru nebude vyžadovat údržbu po mnoho let. Samozřejmě za předpokladu, že bude jeho provedení bude profesionální. Jak to udělat?
Základy
Před zahájením prací musí dodavatel naplánovat rozložení plotu v terénu. Pak můžete začít s vyleváním základů. Základ pro plot z klinkeru by měl být relativně hluboký. Jeho rozměry závisí na zeměpisné poloze pozemku a druhu půdy. Na volné půdě, tj. zvýšení objemu pod účinkem mrznoucí vody, doporučujeme umístit polohu pod bod mrazu. V závislosti na regionu země to bude přibližně 80 cm až přibližně 140 cm pod povrchem země. Na neupravených půdách je dostatečný podklad s hloubkou cca 60 cm. Obvykle se předpokládá, že šířka základů by měla být stejná jako tloušťka stěny.
Při lití betonu nezapomínejte na dilatační spáry, tj. na úzké štěrbiny plněné dehtovým papírem.
Horizontální izolace a pokládka prvních cihel
Pro zajištění ochrany proti vlhkosti přicházející ze země, a tím zabránit erozi a zničení plotu, před začátkem zednické práce je třeba provést na základech vodorovné izolační pásy z pásů dehtu nebo asfaltu.
První cihly jsou položeny na horizontální izolaci obvykle v rozích, až později vypňujeme mezery mezi nimi. Při pokládce plotu, jako u fasád, je nutné míchat cihly z různých palet. Cihla je přírodní produkt a jeho barva závisí na minerálním složení jílu, proto se jednotlivé části klinkeru mohou v odstínu mírně lišit. Jedná se o typický jev, který se vyskytuje u všech výrobců keramických stavebních materiálů. Limity přijatelných barevných rozdílů jsou stanoveny stavebními standardy, vysvětluje je specifikou technologického procesu a vlastnostmi hlíny. Dodržování pravidla pro mixování cihel z několika palet činí rozdíly nepostřehnutelné.
Odpovídající malta a ochrana proti vlhkosti pomohou zabránit výkvětu
Při zdění plotu je také důležité použít vhodnou maltu speciálně navrženou pro klinker. Malta by měla být připravena přísně podle pokynů výrobce. Nejdůležitější je správná konzistence, což je správný poměr suché malty a vody. Použití nevhodné malty, zejména obsahující vápna, může vést k tvorbě výkvětů. Jsou-li ještě spáry nesprávně provedeny a voda se dostane do vnitřku stěny, rozpustí se soli obsažené v maltě. Voda se spolu se solí pohybuje mikroskopickými kapilárami ven ze stěny. Tam se voda odpařuje a chemické sloučeniny rozpuštěné v ní zůstávají na povrchu cihel v podobě nevzhledných bílých skvrn. Velmi důležitým faktorem, který pomůže předejít výkvětu, je ochrana před vlhkostí před a po práci. Vzhledem k procesu vázání samotné malty by neměly být cihly vlhké. Před průnikem vody z půdy chrání umístění cihel na paletách. Klinker by však měl být pokryt konstrukční fólií z horní části, což zabrání tomu, aby se cihly namočily v případě deště.
Plotové panely
Plot může být zcela z cihel nebo může kombinovat prvky klinkeru, např. s dřevěnými vložkami.
Jedním z nejoblíbenějších řešení je instalace kovových panelů mezi sloupky z klinkeru. Rozpětí musí být sestaveno podle pokynů výrobce, obvykle s použitím hmoždinek nebo vložením do vhodné malty. Montáž kovových panelů by měla probíhat na kloubních spojích, což umožní tepelnou expanzi. Výsledkem je, že výsledné napětí nebude přeneseno do zděděných sloupů, což by mohlo způsobit praskání spár a dokonce poškození klinkeru. Na podpěře pod panely se provádí, tzv. vazáková vazba, cihly uspořádané tak, že na vnější straně stěny vidíte pouze hlavy a ne tradiční běhounová. V místech, která jsou nejvíce vystavena pronikání vody, je nutno místo štěrbinové cihly použít plnou cihlu. Pro dokončení ůžete také použít tvarované cihly.
Sloupky
Po vyzdění vnější vrstvy sloupku z klinkeru je prázdný prostor uvnitř vyztužen dráty a naplněn betonem stejné konzistence jako malta pro klinker. Krytkou sloupků mohou být tvarované cihly nebo prefabrikované krytky, tj. hotové stavební prvky z klinkerových cihel a betonového podpůrného jádra. Je to nejen estetické zakončení, ale i ochranný prvek. Krytky mají tvar kužele, takže dešťová voda rychle splývá. Díky účinnému odvádění vlhkosti brání pronikání do spár sloupku a vzniku výkvětů. Krytky jsou instalovány pomocí ohebného lepidla.
Spárování
Po položení cihel počkejte, než začnete poslední fázi práce, kterou je spárování. V té době by měla být horní vrstva plotu chráněna proti průniku vody ze srážek. Pouze profesionál pro zdění klinkeru může rozhodnout o tom, kdy začít se spárováním, který vyhodnotí různé faktory jako je vlhkost stěn a atmosférické podmínky. Spárování by mělo být prováděno za použití speciální hmoty, která byla připravena podle pokynů výrobce a je nutné dbát na to, aby nebyla příliš vlhká. Doporučuje se vytvářet plné spoje. Je povoleno vytvořit konvexní nebo konkávní spáry, s podmínkou, že jejich okraje budou v kontaktu s okrajem cihel.
Je zakázané, zdění na prázdných nebo zapuštěných spojích, protože voda se shromažďuje na prázdných místech.
V nepříznivých povětrnostních podmínkách se silně odrazuje také spárování, zejména v případě deště a teplot pod 5 ° C.
Po dokončení zednické práce
Po ukončení zdění by mělo být oplocení chráněno dodatečně po dobu nejméně 7 dnů, kdy nastane počáteční proces vázání cementu a chemické sloučeniny přítomné v maltě se absorbují. Plný proces nastavení malty trvá 4 týdny. V této době by měla být stěna chráněna před dešťovou vodou a nadměrným slunečním světlem, zejména nad 30 ° C. Provedení zděného plotu je často spojeno s montáží brány, takže podotýkáme, že montáž posuvných vrat by měla být nezávislá od plotu, protože dynamické zatížení generované při pohybu brána bude působit stres, který může vést k praskání spár a cihel. Na konci práce kolem plotu se doporučuje obklopit prostor kolem něj štěrkovým pásem.