Obklad z pásků klinker

Obkladové pásky klinker představují odolný a estetický dokončovací materiál. Po obložení vytváří povrch, který je k nerozeznání od cihlové zdi. Z tohoto důvodu se obkladové pásky často používají na fasádách jak nových, tak i rekonstruovaných budov.

Pásky jsou také výborným řešením v interiérech, protože jsou výrazně tenčí než cihly a díky tomu praktičtější, pokud chceme klinkerem dokončit např. zeď nebo její část. Způsob pokládání klinkerových pásků na fasádách nebo v interiérech je v podstatě stejný. Montáž pásků začínáme přípravou podkladu, aby byl hladký a nosný. Především musí být očištěný od prachu, nečistot a případně jiných prvků. Na takto připravený povrch naneseme vrstvu lepidla určeného speciálně na připevňování pásků. Další řady pásků lepíme od rohu, přičemž v rozích se doporučuje použití speciálních rohových dlaždic.

Mezi řadami je nutné nechat mezery na spáry o šířce cca 10 mm. Spárování můžeme zahájit, až když lepidlo uschne. Veškeré zbytky po maltě odstraňujeme pomocí speciálního štětečku. Po očištění stěny od přebytečné malty musíme počkat 2-3 dni, aby všechny materiály měly čas vyschnout. Pouze odborně provedená fasáda z pásků klinker je zárukou jejich dlouhé životnosti a odolnosti vůči mechanickým poškozením. Obklad z pásků klinker není nijak komplikovaný, ale nesmíme zapomínat, že na fasádě je možné je použít pouze do určité výšky.

 

V současnosti platná stavební zásada doporučuje obkládat pásky do výše 7 m, pokud jsou připevňovány přímo na zeď. Pokud obkladové pásky připevňujeme na zateplení z polystyrenu nebo vlny, musíme použít speciální postup, aby pásky nespadly. Práce je potřeba provádět následujícím způsobem: první fáze představuje položení na zateplení lepidla, vyztužovací síťky a lepidla; ve druhé fázi probíhá kotvení hmoždinkami (5 kusů na m2), které je potřeba provést přes síťku, přitisknutí, nanesení lepidla a vyztužovací síťky. Ve třetí fázi na takto připravený podklad lepíme pásky za použití speciálního lepidla. Před zahájením obkládání pásků na zateplení z polystyrénu je potřeba se ujistit, že je polystyren ukotvený. Zdůrazňujeme, že polystyren je možné ukotvit také na závěr zednických prací, přímo před pokládáním dlaždic.

Aby fasáda z pásků klinker byla k nerozeznání od zděné cihlové fasády, je potřeba při pokládání dlaždic nezapomínat na „předstírání“ vazby. Nejlépe je zvolit si tzv. divokou vazbu, přičemž na 1 m2 povrchu zdi se pokládá nepravidelně cca 5 kratších styčných ploch cihly. Za účelem získání dojmu cihlové zdi, umisťuje se jako kratší plocha ve vazbě fasádní obklad přiříznutý např. bruskou s diamantovým kotoučem.