Střecha s více sklony

Tvar střechy závisí na mnoha důležitých aspektech – od podmínek místa stavby, individuálních preferencí investora až po finanční možnosti. O charakteru střech o více spádech hovoří ing. arch. Agniszka Owocka z Projekční kanceláře ARCHIPELAG.

Čím jsou charakteristické vícespádové střechy?

Střechy o moha spádech střešních ploch jsou atraktivním prvkem architektury objektu – podkreslují výjimečný styl domu,  rozčleňují plochu střechy a mají reprezentativní charakter. Dokonale se hodí k tvarům moderních domů stejně jako ke tradičním. Mohou být použity jak na jednopodlažních domech tak i pro obytné podkroví – objasňuje  ing. arch. Agniszka Owocka z Projekční kanceláře ARCHIPELAG.

Než se rozhodneme pro členitou střechu je potřeba ověřit stavební podmínky, protože se může ukázat, že mimo naše přání je na pozemku povolena střecha dvouspádová ( sedlová ). Ve fázi projektu je potřeba se rozmyslet zda chceme obytné podkroví, či ne. V případě vícespádových střech nízký sklon způsobuje, že podkroví je spíše neužitkové, ale je to možné změnit zvětšením sklonu střechy.  Stojí za to na to pamatovat – říká ing. arch. Agnieszka Owocka.

 

Vady a výhody vícespádových střech

Výhody:

•    Střechy vícespádové zvyšují estetickou hodnotu stavby, jsou vizuálně atraktivní
•    Vícespádové střechy umožňují pokrytí rozděleného tvaru objektu srovnatelně malou střešní plochou.

Vady:

•   Podkroví spíše neužitkové, s ohledem na nízký sklon ( ovšem existuje možnost zvýšení sklonu )

•   Realizace střechy o více spádech jsou dražší, protože jsou pracnější.