Povrchově ůpravy střešní krytiny
Při nákupu keramických střešních tašek je třeba mít na paměti podmínky převládající v místě, kde bude dům stát.
Pokud se dům nachází v blízkosti lesa nebo velkého stromového seskupení, střecha bude obzvláště citlivá na růst mechu. Proto bychom měli hned přemýšlet o engobovaných taškách, které jsou vůči tomuto jevu odolnější. Nejlepší volbou však budou glazurované tašky.
Takové tašky jsou k dispozici v naší nabídce, např. MONZAplus tobago glazurovaná, Piemont titan glazurovaná. Mech na nich roste méně často než na porézních střešních taškách bez povrchových úprav, protože hladký, glazurovaný povrch umožňuje samočistění střešních tašek při každém dešti.
POVRCH TAŠKY – JAKÉ JSOU ROZDÍLY?
Jíl je přírodní surovina, ze které se dělá keramika, po vypálení má převážně červenou barvu. Je to dobře známý ověřený materiál historických cihlových staveb nebo tradičních střech. Pro získání jiných barev se tašky glazurují nebo engobují. Jsou to moderní metody barvení tašek. Tyto procesy se převážně provádějí nánosem na povrch tašek speciálními substancemi (typu rozbředlé jílové směsi nebo skloviny). Díky tomu jsou na trhu různé barvy, nebo různé odstíny hnědé, černé nebo šedé. V souvislosti s technickými parametry engob a glazur, tyto významně ovlivňuji odolnost tašek vůči různým environmentálním faktorům, jako jsou nečistoty, kyselé deště, ultrafialové záření.
Engoba a glazura jsou často chápany jako synonyma, odkazující na technologii zbarvení střešních tašek. Navzdory podobným funkcím a vlastnostem existují rozdíly mezi procesem engobování a glazurování, které stojí za zapamatování při nákupu.
Různá povaha engoby a glazury pochází z jejich různých chemických složení. Engoba se skládá ze speciálně připravené tekuté jílovité hmoty smíchané s vhodnými minerály nebo oxidy kovů, které po výpalu dají tašce finální neměnný odstín. Glazura je jíl s obsahem křemičitých částic – fritů obohacený anorganickými přísadami. Engoba nevytváří na povrchu tašek uzavřenou strukturu, ale ponechává otevřené póry, což umožňuje zachovat dobré difúzní vlastnosti. Glazurované tašky se vyznačují sklovitou vrstvou, která uzavírá částečně póry.
Uzavřenější struktura glazurových tašek, ve srovnání s engobami, způsobuje ještě větší odolnost vůči vnějším vlivům. Hladký povrch s minimální porézností výrazně zpomaluje tvorbu nečistot a usnadňuje proces čištění nejen prachu, ale také mechu a plísně.
Trvanlivost tašek přírodních, glazurovaných nebo engoba je stejná. Rozdíl spočívá v odolnosti povrchů vůči nečistotám a znečištění mechem nebo řasami. Glazurované střešní tašky s minimální porézností jsou nejvíce odolné vůči tomuto jevu a budou ideální pro oblasti s vyšší vlhkostí nebo oblasti v blízkosti lesů. Engobované střešní tašky vykazují podobné, i když poněkud horší, vlastnosti v tomto ohledu v porovnání s glazurovanými taškami.
Střešní tašky režné, bez povrchové úpravy jsou nejčastěji vystaveny těmto faktorům,vzhledem k jejich porézní struktuře. Mělo by se však pamatovat na to, že keramické střešní tašky vypálené při teplotách nad 1000 ° C nejsou náchylné na sluneční záření, což znamená, že trvale zachovávají svou barvu. Střešní tašky je poté potřeba vyčistit pouze tlakovým čištěním, aby si znovu získaly původní vzhled i po mnoha letech užívání.